W żłobku Troskliwa Kraina realizujemy programy edukacyjne i rozwojowe maluszków dopasowane do ich etapu rozwoju poprzez autorskie plany miesięczne. Na co dzień ćwiczymy z nimi motorykę małą i dużą poprzez prace plastyczne i zadania manualne. W ramach planów miesięcznych realizujemy z maluchami wiele zajęć rozwojowych, prowadzonych przez certyfikowanych trenerów.
Intergacja sensoryczna
Grupy: maluszki | starszaki
Częstotliwość zajęć: raz w miesiącu
Zajęcia, podczas których dzieci odkrywają wszystkie 7 zmysłów: wzrok, słuch, dotyk, węch, smak, czucie głębokie oraz zmysł równowagi. Podczas zabaw na różne zmysły wspomagamy proces, dzięki któremu mózg otrzymując informacje ze wszystkich systemów zmysłowych dokonuje ich segregacji, rozpoznania, interpretacji i integracji z wcześniejszymi doświadczeniami. Na każdych zajęciach dogłębnie zajmujemy się danym zmysłem. Zajęcia odbywają się na naszej specjalnie dostosowanej sali do integracji sensorycznej
Logorytmika
Grupy: maluszki | starszaki
Częstotliwość zajęć: raz w tygodniu
Logorytmika wspierające mowę - zajęcia łączące elementy logopedii i rytmiki. Dzięki takiemu zestawieniu możemy aktywizować zarówno strefę słuchową jak i ruchową dziecka w atrakcyjny sposób. Na naszych zajęciach śpiewamy, tańczymy, reagujemy na różnego typu bodźce. To wszystko sprzyja stymulacji rozwoju mowy, wyrównuje opóźnienia mowy, a także zapobiega powstawaniu trudnych do zniwelowania zaburzeń. Nasze zajęcia mają charakter profilaktyczny i są prowadzone przez certyfikowanego prowadzącego.
Sensoplastyka®
Grupy: maluszki | starszaki
Częstotliwość zajęć: raz w miesiącu
Sensoplastyka® wpływa na optymalny rozwój całego organizmu. Stymulując receptory wpływamy na rozwój połączeń nerwowych w mózgu. Im jest ich więcej tym „łatwiej” nam się myśli, tym sprawniej przebiegają wszelkie procesy analizy i syntezy w umyśle zarówno małego dziecka jak i osób dorosłych. Sensoplastyka® to mnogość faktur, tekstur oraz cała paleta ekologicznych barw. Sensoplastyka® w pracy z dziećmi wpływa na rozwój ich kreatywności. Materiały sensoryczne na zajęciach Sensoplastyka® opierają się na wykorzystaniu bezpiecznych produktów spożywczych.
Ciastoterapia®
Grupy: starszaki
Częstotliwość zajęć: raz w miesiącu
Ciastoterapia to autorski program edukacyjny, w którym dzieci poznają otaczający je świat za pomocą wszystkich zmysłów. Zajęcia dostosowane są do potrzeb różnych grup wiekowych. Ciastoterapia ma zastosowanie także podczas zajęć terapeutycznych czy jako innowacyjny element wspierających naukę języków obcych. Program oparty na wiedzy z zakresu zdrowia i neuropedagogiki. Zajęcia mają charakter profilaktyczny i są prowadzone przez certyfikowanego prowadzącego.
Eksperymenty
Grupy: maluszki | starszaki
Częstotliwość zajęć: raz w miesiącu
Eksperymenty to jeden z najciekawszych sposobów odkrywania świata przez dzieci. Kto z nas w dzieciństwie nie mieszał mąki z wodą albo nie próbował robić wybuchowych mikstur? My na naszych zajęciach z eksperymentów dajemy dzieciom możliwość odkrywczej zabawy i pobudzania ich wyobraźni w bezpiecznych i kontrolowanych warunkach. Każde doświadczenie jest efektowne i wciągające, a jednocześnie uczy dzieci nowych rzeczy i w ciekawy sposób pomaga poznawać im świat.
Bezpieczeństwo na drodze
Grupy: starszaki
Częstotliwość zajęć: 2 razy w miesiącu
Zajęcia mają na celu przybliżyć maluchom prawidłowe zachowania na drodze. Dzieci poznają znaki drogowe, jak należy zachowywać się na przejściu dla pieszych lub gdy zbliżają się do jezdni. Podczas zajęć każdy maluch ma okazję przećwiczyć w praktyce przechodzenie przez przejście dla pieszych obserwując zmieniające się światła na sygnalizatorze.
Kodowanie
Grupy: starszaki
Częstotliwość zajęć: 2 razy w miesiącu
Podczas zajęć za pomocą prostych zabaw dzieci uczą się: planowania, analizowania, segregowania, porządkowania, klasyfikowania, układania według wzoru (kodu) oraz samodzielnego tworzenia kodów. Dodatkowo w czasie zajęć wykorzystywane są układanki lewopółkulowe, które rozwijają myślenie logiczne oraz analityczne. Dzieci pracują zarówno samodzielnie, jak i w grupie.
Wstęp do czytania sylabowego
Grupy: starszaki
Częstotliwość zajęć: 2 razy w miesiącu
Wstęp do czytania sylabowego to zajęcia prowadzone metodą krakowską polegające na uczeniu dzieci sylab, a nie poszczególnych liter. Metoda ta stymuluje wszystkie funkcje poznawcze dziecka i jest doskonałą formą stymulacji rozwoju już u najmłodszych dzieci.
Teatrzyk
Grupy: maluszki | starszaki
Częstotliwość zajęć: raz w miesiącu
Teatrzyki prowadzone przez nasze żłobkowe opiekunki przybliżają dzieciom bajki i historie, których słuchają i oglądają z zaciekawieniem. Czerwony kapturek, Wiejska zagroda, Świnki trzy to tylko kilka z wielu bajek przygotowanych dla dzieci. Dzieci chłoną taką formę bajek dużo lepiej niż przy użyciu ekranu telewizora.
Angielski z Emysem
Grupy: maluszki | starszaki
Częstotliwość zajęć: raz w tygodniu
Zabawa w naukę języka nie zabiera maluchom dzieciństwa. Małe dzieci szybciej chłoną języki dzięki czemu przygotowuje się je na przyszłość. Zajęcia mają na celu przybliżyć maluchom kontakt z językiem obcym. Opiekunka z pomocą robota Emys ćwiczy z maluchami angielskie słowa: kolory, liczby, części ciała itp. oraz piosenki.
Kreatywna matematyka
Grupy: starszaki
Częstotliwość zajęć: 2 razy w miesiącu
Zajęcia, podczas których maluchy zgłębią się w tajniki matematyki. Poprzez zabawę poznają figury geometryczne, liczby i cyfry, kolory oraz podstawowe pojęcia matematyczne. Celem zajęć jest, aby dziecko potrafiło matematykę odnaleźć w życiu codziennym. Podczas zajęć dzieci pracują zarówno indywidualnie, jak i w grupie - ćwicząc tym samym współpracę i komunikację.
Warsztaty kulinarne
Grupy: starszaki
Częstotliwość zajęć: raz w miesiącu
Zajęcia mają na celu doskonalić sprawność manualną i umiejętności pracy w grupie. Wspólne przygotowywanie posiłków ma zachęcić maluchy do zdrowego żywienia, a niejadków zachęcić do wspólnego pałaszowania potraw, które sami przygotowali. Po warsztatach dzieci dużo chętniem pomagają rodzicom w domu podczas przygotowywania posiłków.
Zajęcia florystyczne
Grupy: maluszki | starszaki
Częstotliwość zajęć: raz w miesiącu
Zajęcia mają na celu przybliżyć maluchom kontakt z przyrodą i roślinnością. Dzieci wąchają i dotykają żywe kwiaty, poznając przy tym piękno flory. Ćwiczą dodatkowo motorykę małą próbując samodzielnie układać bukiety, czy sadzić roślinki w ziemi. Dzieci dodatkowo dbają o roślinność w naszym żłobkowym ogródku warzywnym.
Trening Kreatywnego Wczesnego Rozwoju™
Grupy: maluszki | starszaki
Częstotliwość zajęć: raz na kwartał
Trening Kreatywnego Wczesnego Rozwoju™ bazuje na podejściu coachingowym oraz twórczej edukacji. Dzięki wykorzystaniu Strategii Ekspresywnych© oraz Modelu CSC© charakteryzuje się wysokim poziomem zaangażowania kreatywnego zarówno Dziecka-Uczestnika jak i Trenera. Zajęcia są prowadzone przez certyfikowanego prowadzącego.
Plastyka Ekspresywna®
Grupy: starszaki
Częstotliwość zajęć: raz na kwartał
Szaleństwo działań plastycznych dla małych i dużych. Sięgając do głębokich pokładów kreatywnej energii uwalniamy emocje i twórczy potencjał. Przestrzeń dla rozwoju i relaksu. Delikatne malowanie cienkim pędzelkiem jest tutaj dozwolone, ale zdecydowanie bardziej stawiamy na wspieranie rozwoju motoryki dużej, np. "chlustanie" i "pluskanie" farbą, tupanie bosymi stopami po wielkim płótnie i po prostu "wylanie" emocji z siebie na płótno!
Bare Foot™
Grupy: starszaki
Częstotliwość zajęć: raz na kwartał
Redukujemy stres, regulujemy pracę układu nerwowego, stymulujemy prace układu odpornościowego, harmonizujemy emocje, wzmacniamy kreatywność (sic! praktyką start-up'ów Doliny Krzemowej jest pozwalanie pracownikom na chodzenie w pracy boso). Integrujemy umysł i ciało. Boso po trawie, po piasku, boso brodząc w falach oceanu. Boso lepiej układa się w głowie, boso lepiej czujesz świat.
SMYKO-MULTISENSORYKA®
Grupy: maluszki | starszaki
Częstotliwość zajęć: raz w miesiącu
Są to jedyne zajęcia sensoryczne, których program został stworzony w oparciu o założenia teorii integracji sensorycznej przez doświadczonego pedagoga, terapeutę integracji sensorycznej. Są to zajęcia o charakterze rozwojowym, profilaktycznym, przesiewowym, edukacyjnym, zabawowym i nastawionym na proces. Zajęcia są prowadzone przez certyfikowanego prowadzącego.
Dogoterapia – terapia z psem
Grupy: maluszki | starszaki
Dogoterapia jest jedną z form zooterapii. Kontakt ze zwierzęciem przyczynia się do poprawy zdrowia fizycznego oraz psychicznego człowieka. Psiaterapia, nie tylko wspomaga rozwój, ale też pomaga przełamać wszelkiego rodzaju ograniczenia, lęki, ułatwia komunikację, rozwija zdolność okazywania uczuć i emocji, wzmacnia pewność siebie, zmniejsza poczucie samotności, stymuluje organizm człowieka do hormonów szczęścia – endorfin. To także zabawa i edukacja wspierana udziałem szczekającego terapeuty.
Felinoterapia – terapia z kotem
Grupy: maluszki | starszaki
Częstotliwość zajęć: raz w miesiącu
Felinoterapia jest jedną z form zooterapii. Kontakt ze zwierzęciem przyczynia się do poprawy zdrowia fizycznego oraz psychicznego człowieka. Kototerapia, nie tylko wspomaga rozwój, ale też pomaga przełamać wszelkiego rodzaju ograniczenia, lęki, ułatwia komunikację, rozwija zdolność okazywania uczuć i emocji, wzmacnia pewność siebie, zmniejsza poczucie samotności, stymuluje organizm człowieka do hormonów szczęścia – endorfin. To także zabawa i edukacja wspierana udziałem mruczącego terapeuty.
Warsztaty zoologiczne
Grupy: maluszki | starszaki
Częstotliwość zajęć: raz na kwartał
Na warsztatach zoologicznych dzieci zapoznają się z różnymi gatunkami zwierząt. Dowiadują się co dane zwierzątko lubi, jak należy się nim opiekować. Podczas zajęć dzieci mogą dotknąć i pogłaskać każde zwierzę. Na każdych zajęciach prowadzący prezentuje 3 gatunki różnych zwierząt.
Alpaki
Grupy: maluszki | starszaki
Częstotliwość zajęć: raz na pół roku
Alpakoterapia jest jedną z form zooterapii. Kontakt ze zwierzęciem przyczynia się do poprawy zdrowia fizycznego oraz psychicznego człowieka. Spotkanie z alpakami, nie tylko wspomaga rozwój, ale też pomaga przełamać wszelkiego rodzaju ograniczenia, lęki, ułatwia komunikację, rozwija zdolność okazywania uczuć i emocji, wzmacnia pewność siebie, zmniejsza poczucie samotności, stymuluje organizm człowieka do hormonów szczęścia – endorfin. Maluchy mogą pogłaskach i nakarmić alpakę.